Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 04-12-2023
Türk vatandaşlarına vize UYGULAMIYOR! (YENİ BÖLÜM)
 
   
Saim Orhan: Yurt Dışındaki Türk Okulları Ülkemizin İtibarını Artırıyor
Ayna Programı Yapımcısı Saim Orhan, Türk işadamlarının yardımlarıyla yurt dışında açılan okullar sayesinde uluslar arası platformlarda Türkiye lehine kalkan el sayısının arttığını söyledi.

Ayna Programı Yapımcısı Saim Orhan, Türk işadamlarının yardımlarıyla yurt dışında açılan okullar sayesinde uluslar arası platformlarda Türkiye lehine kalkan el sayısının arttığını söyledi.

Saim Orhan, Rahime Batu Mezunları Derneği (BATUDER)'nin düzenlediği 'Saim Orhan'dan Hatıralar' isimli etkinlik kapsamında Malatya'da vatandaşlarla buluşarak gezdiği ülkelerle ilgili izlenimlerini paylaştı. Malatya Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

BATUDER Başkanı Mehmet Ali Yaşaroğlu, yaptığı konuşmada, 'Günümüzün Evliya Çelebisi' olarak tanınan Saim Orhan'ın objektifinden dünyaya her birlikte bakmak, insanların ufkunu açmak amacıyla böyle bir etkinlik düzenlediklerini söyledi.

Saim Orhan ise program çerçevesinde gittiği ülkelerle ilgili izlenimlerini konuklarla paylaştı. Program sayesinde yaklaşık 130 ülkeyi gezme fırsatı bulduğunu anlatan Orhan, "Öyle ülkelere gittim ki güzel ülkemizin adını bile duymamışlar. Türkiye'den geldim dediğimde 'Öyle bir ülke var mı? Nerede?' gibi sorularla karşılaştım. Tanıyanlar da yanlış biliyor. Ülkemizi az gelişmiş ülkeler kategorisinde değerlendiriyorlar. En son çekim yaptığım Zambiya'da Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'ye gitmek istediği için Zambiya muhalefet partilerinin tepkisiyle karşılaştığını öğrendim. Sebebini öğrenince şoke oldum. Muhalefet partileri devlet başkanına 'İlle de bir ülkeyi ziyaret edeceksen Avrupa ülkelerine git. Türkiye gibi az gelişmiş bir ülkede ne işin var. ' demişler. Ancak gezi gerçekleştikten sonra Zambiya televizyonları günlerce Türkiye'ye ilişkin yayınlar yaptı." diye konuştu.

Türkiye'nin uluslar arası arenada daha fazla itibara kavuşması için iyi bir tanıtım yapması gerektiğini vurgulayan Orhan, Türk işadamları tarafından yurt dışında açılan okulların Türkiye için ciddi bir lobi faaliyeti yürüttüğünü anlattı.

Orhan, "BM'de Türkiye lehine kalkan parmakların sayısını çoğaltmak, uluslar arası arenada etkinliği arttırmak, sözü dinlenen bir ülke haline gelmek, Anadolu insanının azim ve gayretiyle açılan Türk okulları sayesinde olacaktır. Dünyanın her yerinde olamayan bir Türkiye'nin ayakları üzerinde sağlam durması mümkün değildir sözünü kendisine rehber edinip her kıtaya dağılan 10 binlerce eğitim gönüllüsü şanlı bayrağımızı dünyanın dört bir yanında dalgalandırıyor. Geçmişte çok güzel şeyler başarmış ve adını tarihe altın harflerle yazdıran bu milletin torunları yine sahneye çıkarak arkasında Anadolu insanının olduğu bu okullar, bu eğitim gönüllüleri gittikleri ülkelerde fahri büyükelçilik yapıyorlar." şeklinde konuştu.2011-10-26 16:19:19facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 1 Bütün yorumlar...
Orhan KÜÇÜKTÜTÜNCÜ 2015-09-26 12:29:53 - 
Bu programları çok severek izliyorum .sizlerden ricam tanıttığınız ülkenin dünya haritasında yerini gösterir coğrafi haritasını ekranın bir köşesinde ufacık olarak yayınlarsanız daha faydalı ve dünyanın neresinde olduğunu bileceğiz.saygılarımla.


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
Kanada'ya Göçmen Olarak Nasıl Gidilir?
Barış Köprüleri: Türk Okulları
Ayna Yeni Yayın Dönemine Yepyeni Sürprizlerle Başlıyor
Ayna Kameramanının Çilesi...
İngiltere'de Dil Ve Üniversite Eğitimi
Saim Orhan Finikelilere DünyaTuru Yaptırdı
Saim Orhan Sevgi Okullarını Göz Yaşları İçerisinde Anlattı...
Saim Orhan
Saim Orhan "Aykırı Soruları" Yanıtladı
Mesut Yar'dan Ayna'ya Övgü Dolu Sözler
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009