Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 17-06-2024
Türk vatandaşlarına vize UYGULAMIYOR! (YENİ BÖLÜM)
 
   
Hindistan'da Bir Hilafet Merkezi
Hindistan’ın Anadolu insanı açısından ayrı bir önemi var. Bu yüzden biz Kurtuluş savaşımız sırasında bizimle yakından alakalı bir merkezi “Hilafet Komitesi”ni ziyaret ediyoruz. Komite Hindistan’ın şehirlerinden Calcutta’da.

Hilafet Komitesinin esas kuruluÅŸ gayesi Osmanlıya, Anadolu insanına yardımcı olmak destek vermekmiÅŸ. Hilafet Merkezinin duvarlarında 1920 ve 1922’li yıllarda yıllarda çekilen fotoÄŸraflar var. O yıllarda Osmanlı için canla baÅŸla örgütlenmiÅŸler ve KurtuluÅŸ savaşımız sırasında maddi ve manevi destek saÄŸlamak için ellerinden gelen gayreti göstermiÅŸ bu komite. Halifeye baÄŸlılıklarını sunmuÅŸ ve Hindistanlı Müslümanların bilinçlenmesini saÄŸlamışlar. Kadınlar, kızlar kampanyalara katılıp altın bileziklerini, küpelerini ve ziynet eÅŸyalarını seve seve vermiÅŸler. Osmanlı devletinin varlığı, Hindistan Müslümanlarının gurur ve haysiyetleri için vazgeçilmez konumdaymış.
Ziyaretimiz sırasında Hilafet merkezi üyelerini toplantı halinde buluyoruz. BaÅŸkanı Cavit Ahmet Han. “Niçin acaba Hindistan Müslümanları canla baÅŸla KurtuluÅŸ savaşımız sırasında Anadolu insanına yardım etmiÅŸti?” diye soruyoruz. Cavit Ahmet Khan-Hilafet Komitesi BaÅŸkanı: Aslında o günlerdeki bu yardım kampanyası, bizim mensubu olduÄŸumuz Hilafet grubunun baÅŸlattığı, dönemin Osmanlı Sultanının ÅŸahsında tüm Türk milletine yönelik bir hareketti. Osmanlı Halifesinin bağımsızlık çabalarına biz de yardımlarımızla cevap verdik. Çünkü aramızda kuvvetli bir kardeÅŸlik bağı vardı. Hem onlar, hem de biz o dönemde aynı düÅŸmana karşı, Ä°ngiliz hegemonyasına karşı savaÅŸ vermekteydik. Ortak bir hareket noktamız mevcuttu ve bu dava uÄŸrunda güçlerimizi birleÅŸtirerek, güçlü bir direniÅŸ oluÅŸturmayı arzuladık. O sıralarda bizim ülkemiz Hindistan'da Ä°ngilizlerin bir sömürge yönetimi vardı ve bu yönetime karşı, ülkede karşı çıkışlar baÅŸlamış ve biz de bir bağımsızlık mücadelesine giriÅŸmiÅŸtik. Bütün halk büyük bir duygu seline kapılarak, ellerinde ne varsa, yiyecek, giyecek, para gibi varlıklarını Türk Milletine, KurtuluÅŸ Mücadelelerine katkıda bulunabilmek aÅŸkıyla Osmanlıya gönderdiler. Zaten aramızda din birlikteliÄŸi gibi kuvvetli bir baÄŸ var. Bundan dolayı biz birbirimizin kardeÅŸiyiz ve birbirimize karşı sıcak milli duygular taşıyoruz. Bize dediler ki, Türkiye'deki kardeÅŸlerinizin yardıma ihtiyacı var, bunu duyar duymaz, davete icabet ederek, biz de kardeÅŸliÄŸimizin gereÄŸini yerine getirecek bir hareket baÅŸlatmıştık.”

Yüzünde,  o günlerde yaptıkları yardımın mutluluk izlerini taşıyan 84 yaşında diÄŸer bir hilafet merkezi üyesiyle tanışıyoruz. Ä°smi Hacı Muhammed Faruk. Bir Osmanlı aşığı. Lider Osmanlıya yine lider olmak yakışır diyor. Türkiye’yi gerçekten seven ve onu lider olarak görmek isteyen binlerce Hindistanlı Müslüman dan sadece birisi o. Kısacası 5 oÄŸlu iki kızıyla tam bir Türkiye sevdalısı.
Hacı Muhammed Faruk-Ä°ÅŸadamı:  O zaman 13 ya da 14 yaşındaydım. Osmanlı zamanında Türklerin adını büyüklerimizden çok duyuyorduk. Para topluyorduk; ama tabi çocuk olduÄŸumuz için paranın tam olarak nereye gittiÄŸini bilmiyorduk. Ama çok çalışıyor ve Türkleri destekliyorduk.
Milletimiz Türk milletinin gücüne inanıyordu. Hindistan, Türkleri kendi milleti için en büyük yardımcı olarak görüyordu. Türkler bizim milletimizin kahramanıydı. Onlara çok saygı duyuyorduk.
Biz o zaman Türkleri çok iyi tanıyorduk. Onları kahraman görüyor onlara çok saygı duyuyorduk. Tabi ben o zaman çocuk olduÄŸum için çok anlamıyordum. Ne zaman Türklerden bir haber veya kafile gelse çalışmalara baÅŸlıyor, bağış topluyorduk. Onların güçlü olmaları için camilerde toplanıyor, dualar ediyorduk.

Hindistan’da Osmanlı izlerini sürmeye devam ediyoruz. 2 Saatlik bir uçuÅŸtan sonra Calcutta’dan Hyderabat’a geldik. Çar Minar Hyderabat’ın sembolü. Bu ÅŸehir aynı zamanda Andhra Pradesh eyaletinin baÅŸkenti. Hindistan’ın yeni yüzü olarak adlandırılıyor Hyderabat. Daha düzenli, planlı ve daha temiz bir ÅŸehir.


Yaklaşık olarak 8 milyon nüfuslu ÅŸehrin yarıya yakını Müslüman. Kutup Åžahlar döneminde kurulan Hydarabat’in son Müslüman idarecisi Nizam Osman Ali Han, Abdülmecit devrinde Ä°stanbul'u ziyaret etmiÅŸ. Ä°stanbul’dan çok etkilenen Osman Ali Han dönüÅŸünde saraylarının isimlerini ÇıraÄŸan ve Çamlıca olarak koymuÅŸ. Müslüman idareciler olan Nizamlar yaklaşık 400 yıl Güney Hindistan’ın büyük bir kısmını yönetiyorlarmış. Osman Ali Han, Osmanlı Devleti ile iyi iliÅŸkiler kurmak için Abdülmecit’in kızı Nilüfer Hanımı oÄŸlu Åžehzade Mir Åžubat’a gelin olarak almış. Nizamlar Resmi dil olarak Farsçayı kullanmışlar.


Hyderabat’ta Müslümanların ileri gelenlerinden Muhammed Ä°kbal Han ile görüÅŸüyoruz. “Osmanlı Ä°mparatorluÄŸu o dönemde, hatta çöküÅŸünden sonra bile, özellikle Müslüman ülkeler üzerinde kuvvetli bir egemenliÄŸe sahipti. ÖrneÄŸin ben hala Osmanlı Fesini takıyorum. Sırf Osmanlının etkisini göstermesi açısından, bu fes, Mısır'da, Fas'ta, Suriye'de, Haydarabad'da, Hindistan'ın diÄŸer bölgelerinde ve diÄŸer Müslüman ülkelerde, Osmanlılığın bir niÅŸanesi olarak, kullanılıyordu. Biz simdi Türkiye'nin onurlu bir Asya ülkesi olarak, aynı zamanda geliÅŸmiÅŸ bir Avrupa ülkesi olacağını ümit ediyoruz, inÅŸallah.”   

Mekke Mescidi Hyderabat’ın en büyük ve en ünlü Camisi. Car Minar’a çok yakın. ÖÄŸleye doÄŸru Camiyi dolduran Cemaat Cuma namazını eda etmenin mutluluÄŸunu yaşıyor. Caminin geniÅŸ ve üstü açık büyük bir avlusu var. 10 bin kiÅŸi aynı anda namaz kılabiliyor. Caminin yan duvarlarında Mekke’den getirilmiÅŸ taÅŸlar bulunduÄŸundan dolayı Mekke mescidi olarak adlandırılmış. 

Hyderabat ÅŸehrinden Bombay ÅŸehrine geliyoruz Havayoluyla. Yaklaşık 1,5 saatlik bir uçuÅŸla geliyoruz Hindistan’ın batı yakasına. Hala Calcutta ve Hyderabat’ta Müslümanların ne derece Anadolu insanını sevdiÄŸini hatırlıyoruz. Onların ne kadar sıcakkanlı olduklarını, Müslüman Türk milletine ne kadar saygılı olduklarını düÅŸünüyoruz. Muhammed Ä°kbal’in ülkesi Hindistan’a acaba Türkiye vefa borcunu ne zaman ödeyecek demeden de geçemiyoruz. Dünyanın Endonezya’dan sonra en fazla Müslüman nüfusa sahip ikinci ülkesi Hindistan’ı acaba unuttuk mu? 150 milyon Müslüman ya Türkiye’den bir ses, bir yardım bekliyorsa?

 

Vize: Hindistan Türk vatandaÅŸlarına vize uygulayan ülkelerden. Vize Ä°stanbul’daki konsolosluk ve Ankara’daki büyükelçiliklerinden alınabiliyor. Vize ücreti 40 Dolar. Amerika, Ä°ngiltere, Kanada dahil pek çok ülke vatandaşına vize uyguluyor.

Nasıl Gidilir: THY düzenli olarak bu ülkedeki iki ÅŸehre uçuyor. Aktarmasız olarak çok rahat bir ÅŸekilde THY ile Hindistan’a ulaÅŸabilirsiniz.
THY Ä°stanbul-Yeni Delhi: 519 EURO + VERGÄ°
Haftanın Pazartesi, ÇarÅŸamba, PerÅŸembe, Cumartesi günleri saat 18.30’da uçuyor.
THY Ä°stanbul-Bombay: 519 EURO + VERGÄ°
Salı, Cuma, Pazar günleri saat 18.50’de uçuyor

Konaklama: Bütçenize uygun bir otel bulmakta zorlanmayacağınız ülkelerden Hindistan. GeceliÄŸi 20 dolardan baÅŸlayan otel fiyatları 300-400 dolara kadar çıkabilir.

Yemek: Hindistan insanı bol baharatlı ve acılı yemekleri çok seviyorlar. Bu yüzden acı ve baharatı sevmeyenlerin zorlanacakları bir ülke. Ancak 5 yıldızlı otellerde batı ülkelerinin damak tatlarına uygun yemeklerde yapılıyor. Açık büfelerde de aÄŸzınıza uygun yemekler bulabilirsiniz.

Dikkat edilecek hususlar: YediÄŸiniz yemek ve içtiÄŸiniz suların temizliÄŸine çok dikkat edin. Yemek yiyeceÄŸiniz lokanta muhakkak hijyen kurallarına riayet eden bir lokanta olsun. Aksi takdirde çok rahat hasta olabilirsiniz. Ayrıca sivrisineklerden korunma yollarını arayın. Sıtma mikrobu sivrisinekler vasıtasıyla geçerse Sıtmaya yakalanabilirsiniz.

En Ä°yi Gidilecek Zaman: Hindistan toprak bakımından büyük bir ülke olduÄŸundan dolayı iklim hızlı deÄŸiÅŸiyor. Sıcak, yağışlı ve Havaların daha serin olduÄŸu 3 farklı mevsim yaÅŸanıyor. Özellikle sıcak günlerde bir de nem olunca durum, dayanılması oldukça zor bir hal alıyor. Genellikle ülkedeki pek çok yere en iyi gidilebilecek zaman Kasım ayı ile Åžubat ayının ortalarına kadar olan zaman.2010-01-05 18:44:22facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 39 Bütün yorumlar...
bülent gündüz 2015-10-25 01:06:19 - 
Samanyolu Tv de her bölümü seyrediyor en iyi belgesel seyahat proğramı sizinki, iyi ki varsınız, Allah sizden razı olsun harika proğram yapıyorsunuz kitaplarınız var mı? gezi kitapları olursa satış rekorları kırar kesin eminim kitap yazar mısınız lütfen

arif erdoÄŸan 2012-09-29 05:33:16 - 
sunumun yanısıra çekimi yapılan ortamın izleyiciyi rahatsız etmemesi bu programı izletiyor.emeğinize sağlık.

Muhittin 2012-03-17 22:57:54 - 
Saim Bey, Programa emeği geçenlerin ellerine sağlık. Programınızı her hafta ilgiyle izleyoruz. Bizleri görmediğimiz, bilmediğimi uzak diyarlara götürüyorsunuz. Sanki; sizinle birlikte geziyoruz o ülkeleri. Keşke; proğramınızı HD yayınla seyredebilseydik. Umarım yakın zamanda Ayna proğramınızı HD yayınla izleriz. Kolay gelsin.


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
Hindistan'da Bir Hilafet Merkezi
Isırmayan Timsahlar
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009