Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 17-06-2024
Türk vatandaşlarına vize UYGULAMIYOR! (YENİ BÖLÜM)
 
   
Saim Orhan ile Dünya Turu
"Ülke dışında çalışmaya alıştık. Yaklaşık Her ayin neredeyse yarısını yurtdışında geçiriyoruz. Bazen iki bazen üç ülkeyi ayni anda ziyaret ediyoruz."

 -12 yıldır gezmediÄŸiniz memleket kalmadı. Türkiye'de kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Yani ülke dışında çalışmaya alıştınız mı?

Cevap: Ülke dışında çalışmaya alıştık. Yaklaşık her ayın neredeyse yarısını yurtdışında geçiriyoruz. Bazen iki bazen üç ülkeyi aynı anda ziyaret ediyoruz. GittiÄŸimiz ülkelerin Turizm Bakanlıkları ile irtibat kuruyoruz. YoÄŸun bir çalışma içerisinde oluyoruz. Türkiye’ye gelince farklı oluyor tabi. Ama her geliÅŸimizde vatan vatan diyoruz. Türkiye bambaÅŸka güzellikte harika bir ülke. Türkiye’ye gelir gelmez çekilen görüntülerin program haline gelmesi ile uÄŸraşıyoruz. Yani ne yurtdışında ne de Türkiye’de dinlenme fırsatı buluyoruz.

-Türkiye içinde bu tarz gezi programı yapanlara sorduÄŸunuz zaman iÅŸlerinin zorluÄŸundan bahsederler. Sizce hangisi zor? Dışarıda çalışmak mı? Yoksa Türkiye içinde mi?

Cevap: Bizce dışarıda çalışmak daha zor. Çünkü kültürler farklı anlayışlar farklı. Bazen bazı ülkeler için bir vize alımı bile yaklaşık 3 ay sürebiliyor. Çok yavaÅŸ iÅŸleyen ülkeler var. Gidilen yerlerde çekim izinleri olmasına raÄŸmen çekim yapmak problem olabiliyor. Eldeki belgelere raÄŸmen okuma yazması olmadığı için izinleri anlayamayan resmi görevlilere rastlıyoruz. Anlatıncaya kadar epey zorlanıyoruz. Yurtdışı hem zor hem de zevkli. Zorluklarının yanında yeni dünyaları keÅŸfediyoruz ekip arkadaÅŸlarımızla birlikte. Ve bu bilinmeyen dünyaları seyircilerimize yansıtmak bizim için daha da haz verici. Yani sadece biz keÅŸfetmiyoruz bu farklılıkları ayni zamanda seyircilerimiz de bizimle birlikte tur atıyorlar dünya ülkelerini. Hatta bizimle karşılaÅŸtıklarında, e-maillerde ya da telefonlarda “sizinle birlikte Çin Seddi’ndeydik” ya da “Lut gölünü bizlere gösterdiniz” , “Ya o akrepler neydi öyle” gibi ifadelerle rastlıyoruz. Anlıyoruz ki seyirci bizimle olayı yaşıyor. Her an onlarda bizim dolaÅŸtığımız yerlerde bizimle birlikteler. Bu da bizi çok memnun ediyor.

-Tanımadığınız insanlara Türkiye'yi anlatırken neler hissediyorsunuz?

Cevap: Öyle ülkeler oluyor ki ülkemizi çok iyi bilmiyorlar. Öyle insanlarla karsılaşıyoruz ki ülkemizin ismini hiç duymamış. Çünkü ÅŸu ana kadar 100’ün üzerinde ülke de çekimler yaptık. Bunlar arasında çok bilinen ülkeler olduÄŸu gibi Türkiye insanının bilmediÄŸi Burma gibi Maritius ve Madagaskar gibi ülkelerde var. Bazen bu ülkelerde hiç kimsenin gitmediÄŸi kabilelerle görüÅŸüyoruz. Bazı insanlar ilk defa Türkiye’nin adını bizim aracılığımızla duymuÅŸ oluyorlar. Bu çok güzel bir duygu. Bazı ülkeler programımızı kendi televizyonlarında yayınlıyorlar. Bazı ülke televizyonları bizimle röportajlar yapıyorlar. Böylece geniÅŸ kitlelere televizyonlar ve gazeteler aracılığıyla da ulaÅŸmış oluyoruz. ÖrneÄŸin Kore ve Çin televizyonları bizimle röportaj yaptılar ve bu yayınla hem ülkeminizin adı duyulmuÅŸ oldu hem de programımızın yayın amacını o ülke insanlarına duyurmuÅŸ olduk.

-Çok deÄŸiÅŸik kültürler tanıdınız. Hiç bizim kültürümüzle kıyasladığınız oluyor mu?

Cevap: Muhakkak kıyaslıyoruz. ÖrneÄŸin bazı ülkelerde el iÅŸaretleri farklı anlamlar içeriyor. Bu yüzden dikkatli olmak gerekiyor. Mesela Tayland’da baÅŸ okÅŸama doÄŸru bir davranış deÄŸil. Çünkü baÅŸ’ı çok aziz görüyorlar. Budist inancına göre baÅŸa dokunmamak ve ayakla bir ÅŸeyi iÅŸaret etmemek gerekiyor. Yine aynı ülkede tokalaÅŸmanın yerini karşılıklı selamlama almış. Yani tokalaÅŸma Tayland’da ancak batılı ülkelerle münasebetleri olan insanların yaptıkları bir ÅŸey. Hindistan’da Hindu inancına göre ölülerin yakılması daha o güne kadar görüntülemediÄŸimiz bir durumdu. Odunların arasına koydukları ölüleri açıktan yakıyorlardı insanlar bu ülkede. Yine kendi elleriyle yaptıkları heykellere tapıyorlardı ve bir sürü ilahları vardı kendi Hindu inanışlarına göre. Burma’da erkekler bile etek giyiyorlardı. Çok ÅŸaşırmıştık. Yine Burma’da Kadınlar ve çocukların yüzlerine “Tanaka” sürülüyordu. AÄŸaçtan oluÅŸturulan bir krem bütün kadın ve çocukların yüzlerinde vardı bu ülkede. Yine hiç bir ülkede rastlamadığımız bir durumdu bu. Tayland’da boyunlarına halka takan kadınları görünce bunun yine kabile kültüründen geldiÄŸini anladık. Hayatları boyunca boyunlarındaki halkalarla yasayan kadınlar güzelleÅŸeceÄŸine ve hastalıklardan korunacaklarına inanıyorlardı böylece. Bu kültür konusunu uzattıkça uzatabiliriz. O kadar çok ÅŸey var ki anlatacak. Ayrıca her ülkenin yemek kültürleri çok farklı. UzakdoÄŸu da çok zorlanıyoruz. ÇiÄŸ balıktan tutunda, ahtapot ve yengeç bacaklarına kadar adını bilmediÄŸimiz çok farklı yemekler var. Hiç birisini yemiyoruz tabi. Yine Afrika ülkeleri de yemek konusunda zorlandığımız ülkelerden. Çünkü temizlik konusuna hiç dikkat edilmiyor. Afrika’da ayrıca Timsah eti satan lokantalar bile mevcut.

-Dışarıda uzun süre kaldığınız zaman, Türkiye'de en çok neyi özlüyorsunuz?

Cevap: Türkiye’nin her seyi çok güzel. Mesela dört mevsimi yaÅŸamanın bile ne kadar güzel olduÄŸunu Malezya gibi, Singapur gibi Endonezya gibi ülkelere gidince insan bir kez daha anlıyor. Çünkü bu ülkelerde yaz kış ortalama sıcaklık 27–30 derece ve hava çok nemli. DüÅŸünsenize sürekli yaz havası ve korkunç bir nem. Bir diÄŸer nokta ülkemiz meyve cenneti. Biz Japonya’da bir tane ÅŸeftalinin fiyatını sorduk 13 dolar diye cevap verdiler. Bir elmanın fiyatı 4 dolardı ve taneyle satılıyor bunlar. Karpuz dilimle satılıyor ve dilimi 4 dolardı. Bizim ülkemizde ise kilolarla ala ala bitiremiyoruz. SavaÅŸ yaÅŸayan ülkelere gittiÄŸimizde barışın ne kadar güzel bir ÅŸey olduÄŸunu bir kez daha anlıyoruz. 14 yaşında elinde kaleÅŸnikof tutan çocukları görünce onların geleceÄŸini düÅŸünüyoruz. Ülkemiz her açıdan çok güzel bir ülke. Bize düÅŸen bu güzel ülkeyi daha da ileri götürebilmek.

-Ülke dışına çıkışlarda heycanlanır mısınız? Ä°lk yurt dışına çıkışınızdaki heycanı duyuyor musunuz?

Cevap: Ä°lk heyecan yok tabi. Yılların tecrübesi var. 1995’ten beri yurtdışı çekimleri yapıyoruz ve o yıldan bu zamana kadar seyircimize hep en iyiyi en güzeli vermek için gayret sarf ettik. Çünkü seyircimiz hep daha iyilerine layık diyoruz.

-Türkiye dışında yaÅŸamak zorunda kalsanız nereyi seçersiniz?

Cevap: Açıkçası Türkiye dışında bir ülkede yaÅŸamayı hiç düÅŸünmedim. YaÅŸayacağım en iyi ülke dünyada Türkiye. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim.

-Yabancıların 'Ayna'ya bakışı nasıl buluyorsunuz?

Cevap: Bu türlü gezi belgesel programları özellikle geliÅŸmiÅŸ ülkelerde çok yaygın. O yüzden özellikle geliÅŸmiÅŸ ülkelerdeki insanlar bu formatı iyi biliyorlar ve ülkelerinin tanınması ve tanıtılması adına çok büyük fırsat olarak deÄŸerlendiriyorlar. Bu yüzden bazı Turizm Bakanlıkları bize çalışmalarımızda çok yardımcı oluyor. Yayınlarımız sonrası da çok memnun kalıyor ve teÅŸekkürlerini sunuyorlar. Åžu ana kadar olumsuz yaklaÅŸan hiçbir ülkeyle karsılaÅŸmadık. Hep onların misafirperverliklerini gördük.

 

 2009-12-28 08:48:05facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 28 Bütün yorumlar...
Cakir 2016-02-13 14:28:35 - 
Sizin kadar iyi anlatan birisi daha cikmaz bu kadar güzel konuşmak güzel yorum yapmak sadece size özel seninle yurt dişini gezebilseydim 40yil koleniz olurdum ama artik yeni bölümlerine pek raslayamiyoz

Gözde Akbıyık 2013-08-22 12:16:34 - 
zun ömür versin inşaallah.iyi çalışmalar...

samet üstüner 2013-02-13 23:27:05 - 
13 yaşında bir izleyicinizim 7. sınıftayım sizin gibi olmak dünyayı turlamak İSTİYORUM .SİZİN EN BÜYÜK HAYRANINIZIM.MISIR`ADA GİDER MİSİNİZ lütfen...


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
Davos Çıkışı Sonrası Ayna Programı
Saim Orhan ile Dünya Turu
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009