Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 23-05-2024
Türk vatandaşlarına vize UYGULAMIYOR! (YENİ BÖLÜM)
 
   
Saim Orhan'a
İzmir'de Çiğli Sanayici ve İşadamları Derneği (ÇİSİAD) tarafından, 130 ülkeye giderek belgesel programlar hazırlayan 'Ayna' programının yapımcısı ve sunucusu Saim Orhan'a '2011 Evliya Çelebi Ödülü' verildi.

Ä°zmir'de ÇiÄŸli Sanayici ve Ä°ÅŸadamları DerneÄŸi (ÇÄ°SÄ°AD) tarafından, 130 ülkeye giderek belgesel programlar hazırlayan 'Ayna' programının yapımcısı ve sunucusu Saim Orhan'a '2011 Evliya Çelebi Ödülü' verildi. ÇÄ°SÄ°AD, Tepekule Kongre Merkezi'nde düzenlenen 'Saim Orhan'la Dünya Turu' isimli etkinlikle Samanyolu Televizyonu'nda yayınlanan Ayna programının yapımcısı Saim Orhan'ı Ä°zmirlilerle buluÅŸturdu. Ä°zmirlilerin büyük ilgi gösterdiÄŸi program, Türkiye'de eÄŸitim gören yabancı uyruklu öÄŸrencilerin okuduÄŸu ÅŸiirlerle baÅŸladı.

Programın açılış konuÅŸmasını yapan ÇÄ°SÄ°AD BaÅŸkanı Aziz EroÄŸlu, derneÄŸin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Ä°ÅŸ adamları için dışa açılmanın tam zamanı olduÄŸunu belirten EroÄŸlu, yurt dışındaki Türk kolejleri ve iÅŸ adamları sayesinde yakın zamanda Türkçe'nin barış dile olacağına ifade etti. Yurt dışı tecrübesinin önemine deÄŸinen ve 25 ülkeye gitme fırsatını yakaladığını anlatan EroÄŸlu, yurt dışı seyahatleriyle insanlara bakış açısının deÄŸiÅŸtiÄŸini, bu nedenle 130 ülkeye giden Saim Orhan'ın yerinde olmayı çok istediÄŸini söyledi.

Saim Orhan da program için gittiÄŸi ülkelerdeki izlenimlerini ve karşılaÅŸtığı olayları konuklarla paylaÅŸtı. GittiÄŸi bir çok ülkede Türkiye'nin tanınmadığına ÅŸahit olduÄŸunu anlatan Orhan, Türk halkına düÅŸen görevin bu memleketin adını dünyanın dört bir yanına duyurmak olduÄŸunu ifade etti. Afrika ülkelerinin bile Türkiye'yi az geliÅŸmiÅŸ, develerin üzerinde gezilen ülke zannettiklerini kaydeden Orhan, "Çok yerde karşılaÅŸtım. Türkiye denince yüzünüze garip garip bakıyorlar. Sizi bilmedikleri ve tanımadıkları için de uluslararası arenada destek veremiyorlar. Ä°nsan bilmediÄŸi ÅŸeyi destekleyemez ve sevemez. Türkiye lehine kalkan parmakların sayısı sizler, bizler mücadele edersek her gün daha fazla olacak. Kıbrıs'ı tanıyan tek ülke Türkiye, bu nedenle sizi seven insanlar yetiÅŸtirmek bu kadar önemli." ÅŸeklinde konuÅŸtu. Türk kolejleri ve dil okulları sayesinde binlerce öÄŸrencinin Türk öÄŸretmenlerince yetiÅŸtirildiÄŸini anlatan Saim Orhan, Türklerin ve Türkiye'nin tanınmaya baÅŸladığını ve lehimize parmak kaldıracak insanların hızla artığını vurguladı. Fedakar öÄŸretmenlerin kolejler açmak için yıllar önce her türlü zorluÄŸu göze alarak dilimizi, kültürümüzü öÄŸretmek, Türk bayrağını dalgalandırmak, dünyanın dört bir yanına gitmek için yola çıktığını anlatan Saim Orhan, "Biz üzerimize düÅŸeni yapmazsak birileri gelip boÅŸluÄŸu doldurur." uyarısında bulundu. Saim Orhan, program için gittikleri Zambiya'dan yeni döndüklerini ve Zambiya CumhurbaÅŸkanı ile röportaj yaptıkları bilgisini verdi. Zambiya CumhurbaÅŸkanı'nın röportaj sırasında kendilerine, 'Türk koleji açılmadan önce Türkleri bilmezdik ve tanımazdık' dediÄŸini anlatan Orhan, cumhurbaÅŸkanıyla aralarında geçen diyaloÄŸu aktardı. Türk kolejini tanıdıktan sonra Türkiye'ye gitmek isteyen Zambiya CumhurbaÅŸkanı'nın, 'Az geliÅŸmiÅŸ ülkede ne yapacaksın. Ä°lla bir yere gitmek istiyorsan Ä°ngiltere, Fransa gibi geliÅŸmiÅŸ ülkelere git' ÅŸeklinde eleÅŸtirildiÄŸini anlattığını ifade eden Orhan, Türkiye'nin tanınmadığı için Afrika'nın nazarında bile az geliÅŸmiÅŸ ülke olarak görüldüÄŸünü belirtti. Orhan, Zambiya CumhurbaÅŸkanı'nın Türkiye ziyaretinin ardından düÅŸüncelerini, "CumhurbaÅŸkanızla görüÅŸtüm ve hemen arkadaÅŸ olduk. Ülkenizin o sıcaklığı samimiyetine hayran oldum. Müslüman bir ülkenin geliÅŸmiÅŸ ve modern bir ülke olduÄŸunu düÅŸünemiyorduk.' sözleriyle paylaÅŸtığını anlattı. GittiÄŸi ülkelerde sık sık ecdadın bıraktığı izlerle de karşılaÅŸtığını ve Türk olduÄŸunu öÄŸrenen bazı kiÅŸilerin, 'Biz sizi tarih kitaplarında kalmış zannediyorduk' tepkisini verdiklerini dile getiren Orhan, bu durumun Türk insanının gayretiyle tekrar düzeltilebileceÄŸinin altını çizdi.

Programın sonunda, ÇÄ°SÄ°AD BaÅŸkanı Aziz EroÄŸlu, 2011 Evliye Çelebi ödülüne layık görülen Ayna programı sunucusu Saim Orhan'a plaket verdi. Orhan da, programa sponsor olanlara plaketlerini taktim ederek Ä°zmirlilerle bol bol hatıra fotoÄŸrafı çektirdi. 2011-03-16 16:31:03facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 3 Bütün yorumlar...
furkan 2012-02-07 19:27:03 - 
gittiniz yerleri çok beniyom ayna program;nı ço beğeniyorum(bende çok istiyorum dünyayi gezmeyi) en çok gitmek istediğim yerler(LOS ANGELES)(LAS VEGAS)(ABD)(ÇİN)(JAPONYA)en çok gitmek istediğim gerler. inşallah bur gün giderim(ben K:MARAŞ;TAN)(FURKAN)size başarilar dilerim :)

furkan 2012-02-07 19:26:39 - 
gittiniz yerleri çok beniyom ayna program;nı ço beğeniyorum(bende çok istiyorum dünyayi gezmeyi) en çok gitmek istediğim yerler(LOS ANGELES)(LAS VEGAS)(ABD)(ÇİN)(JAPONYA)en çok gitmek istediğim gerler. inşallah bur gün giderim(ben K:MARAŞ;TAN)(FURKAN)size başarilar dilerim :)

Özer 2011-04-10 20:09:53 - 
Saim abi sen Yaşayan efsanesin.muğlalı özer


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
Bu yıl ki Evliya Çelebi Ödülleri Saim Orhan’a
Gezginlerden Çağın Gezginine
Burç Eğitim Kurumlarından Yılın En Beğenilen Gezi Programı Ayna
Saim Orhan'a
En Beğenilen Gezi Programı
Ayna Yine En İyisi Seçildi
Yılın En İyisi Seçildi
Ödül Üzerine Ödül Alan Ayna'ya Bir Ödül Daha
Yılın En İyi Belgesel Programı Yine Ayna
Ayna Açık Ara Önde Yılın Belgesel Programı Seçildi
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009